Hisparucuenca - Forumul Asociatiei Hispano - Romane din Provincia Cuenca

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  Conectare  
ATENTIE!!!!!

Cei care nu depun formularele cerute de Primarie in vederea confirmarii adresei, vor fi stersi din Registrul de Padron!!!! (pierd EMPADRONAMIENTO!!!!!!)

Distribuiti | 

dreptul la munca

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
alex79

Data de inscriere : 12/01/2013

MesajSubiect: dreptul la munca   Sam Ian 12, 2013 6:30 am

In urma prelungirii restrictiilor de munca pentru romani in Spania, ma aflu in situatia de a nu beneficia de permis de munca.
Situatia mea personala este urmatoarea: am sosit in Spania in 2011, iar din octombrie 2011 am o relatie de pareja de hecho cu un cetatean roman. Mentionez ca la data sosirii in Spania nu m-am inregistrat la INEM ca demandante de empleo, astfel incat nu pot sa ma angajez.
As dori sa stiu:
- in situatia in care partenerul meu lucreaza legal in Spania inca de la inceputul anului 2011, fara sa fie afectat de restrictii, eu pot beneficia de aceleasi drepturi, in calitate de pareja de hecho?
- in aceasi situatie de mai sus, pot beneficia de tarjeta sanitaria in calitate de pareja de hecho?

Mentionez ca in acest moment figurez ca demandante de empleo la INEM. In cazul in care raspunsul este pozitiv, va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a beneficia de aceste drepturi.

Multumesc.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Admin
Admin

Data de inscriere : 07/10/2012

MesajSubiect: Re: dreptul la munca   Sam Ian 19, 2013 2:41 am

Buna ziua!

Ne-am informat in legatura cu intrebarea adresata de dumneavoastra.
Va timitem raspunsul primit de la Biroul atasatilor pe probleme de munca si sociale, Ambasada Romaniei de la Madrid

"Conform precizarilor Ministerului Muncii si Securitatii Sociale spaniol, dreptul de liber acces pe piata muncii spaniole se acorda doar sotului, sotiei si copiilor aflati in intretinere, nu si pentru pareja de hecho."

In legatura cu “Tarjeta “sanitaria”, pareja de hecho poate beneficia de asistenta sanitara.

Speram ca am fost de ajutor.

Numai bine.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://hisparucuenca.forumactual.com

dreptul la munca
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hisparucuenca - Forumul Asociatiei Hispano - Romane din Provincia Cuenca :: Servicii :: Coltul avocatului-
Mergi direct la: